gündem

Laz hostes ile acil çıkış brifingi1 Abant Bildirisine Talpa’dan Kınama1 Tai1 Havasen Sendikasının Sorulara Cevabı2 Havaiş Abant Bildirisi2 Thy ve Tai işbirliği1 Uçaktaki en pis yerler1 Starman1 kabin memuru mülakat kılavuzu1 Thy 3. Havalimanına Nasıl Taşınacak1 Karadenizli Hostes1 Sedat Şekerci Uçuş Eğitim Merkezi1 doco’nun yine zam yapmaması1 AtlasGlobal Khb Başkanının İstifası3 Bir maaş prim6 Bilal’e Anlatır Gibi FTL5 Yararlı Belgeler1 Tassa’nın Bilal Ekşi ziyareti1 İnstagram fenomeni türk kadın pilotlar3 Kabin Eğitim Ders Kodları1 Uçuş Emniyeti Açısından Kullanılması Uygun Olmayan İlaçlar Listesi1 uçucusözlük mobil uygulama4 Ekip tahsis2 maaş bankası mı değişiyor8 softlardan yapılabilecek kokteyller5 Thy ve özyeğin üniversitesi işbirliği1 Sunexpress Kabin Memuru Alımı5 Operasyonel çoklu pilot sınırlaması OML1 hostesine sahip çık1 ELAL havayolu pilotları2 2018 Airbus Fiyat Listesi1 Türk Hava Yolları Kabin Memuru Alımı1 Hava Polisleri Geliyor2 özel durumlu yolcu1 harekatmemuru.com1 harekat memuru1 Uçucu Sözlük başladığından beri1 Geniş Koltukların ücretli olması1 Efsane Uçuş Paternleri4 air berlin çikolatasının satışa çıkması2 pegasus hava yolları trabzon kazası5 2017 Kaza Raporu1 British Airways in kısa mesafe uçuşlarında koltuk yatırılmaması1 TK Roster App2 Kaçak yolcu3 alıma 20 dakikadan fazla olmasına rağmen ayaklanan yolcular1 Uçucu sözlüğü uçuracak olmaları6 Ben sıcak yemiyorum5 HavaSen2 Turkish Cargonun Hava Kargo ödüllerine Aday Olması1 Temettü13 Sırma Su3 Kaptanla harekat memurunun kavga etmesi1 DLR1 Arap yolcu7 Tk’da uyuz olunan tripler8 Toplayama drawer almadan çıkan hostes11 çift purser’ın geri gelmesi5 Yeni pegasus reklamı3 Uçak suyundan çay veya kahve içmek4 Uçaklarda tahta oyuncak dağıtılması2 emirates’in ultra lüks suitleri2 Tassa’nın yeni yıl hediyesi2 HAVAYOLU GüVENLİĞİ SIRALAMASI 20181 dyned1 İlker Aycının internet özür mektubu1 Turkish Cabin Interior Inc.3 iç hatlarda yeni servis uygulaması1 iş kazası1 Kıdem Tazminatı1 icao1 Roma Rehberi1 low cost airline1 Yılbaşına uçakta girmek1 Webpass ve Up’tan yer durumunun kaldırılması5 madagaskar yatının devam etmesi2 28 Aralık 2017 yeni ay uçuş programlarının çıkmaması5 Amsterdam4 Nomad list1 instagram pilotları0 Yeni sendika2 Sıtma Kiti3 Atlas Global’in 4 yıldızlı Havayolu olması2 Uçuşta Beddua7 boş koltuktaki anketi dolduran kabin memuru2 Shgm Gönüllü Raporlama Formu1 Aşırı yorgunluk Risk Yönetimi FRM1 Boeing1 Anadolu Jet1 Anadolu Jet’in Ayrılması1 Yolcu kafası8 Etihad’ın Kabinde Satışa Başlaması2 aidiyet2 Easa1 Code Share1 hayaletli jakarta oteli2 Dünyanın en güzel hostesi3 Erzincan havalimanı1 Thy’nin Taşınmak İstememesi2 Thy’nin II. Pilot Aday Adayı Araması1
Etiketler Başlıklardan Haberdar Olmak İçin

Arşivler

Amsterdam

4,5 milyon misafir ve 16 milyon günübirlikçi turistiyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir olan Amsterdam’ın kuruluşu 1200’lere kadar uzanıyor, Amstel Nehri kıyılarına kurulması nedeniyle Amstel-reddamme adıyla anılan şehir 800 bin kişilik nüfusuyla dünyanın küçük başkentlerinden biri olmasına rağmen ülkenin turizm, kültür, sanat, ekonomi merkezi olarak 180 farklı ülkeden misafirlerine ev sahipliği yapıyor.
Eğer çift boşlar veya şanlı ayınızdaysanız üç veya daha fazla boşlarınızı değerlendirmek istiyorsanız Amsterdam size aradığınız herşeyi bir arada vermek için orada sizi bekliyor olacak.

Amsterdam Gezi Rehberi

Şehir merkezi oldukça küçük ve çoğu dar sokaklardan oluştuğundan yürüyerek gezilmesi pek bir güzel. Kitapçıların birçoğunda satılan şehir haritalarından alın ve yürüyerek şehri keşfedin. Akan trafiğe özellikle de bisiklet trafiğine özen gösterin. Amsterdam’da kaldırımdan inerken dikkatsizce kendinizi yola atarsanız başınıza bir bisiklet kazası gelmesi sürpriz olmaz. Aman dikkat!

Avrupa’nın en görülesi şehirlerinden biri olduğu kadar elliden fazla müzesiyle de Avrupa’nın en zengin kültür ve sanat merkezlerinden Amsterdam’da gezinizin bir bölümünü de müzelere ayırın. Eğer şehrin dışına çıkacak vaktiniz varsa harika yerler var. Meşhur rüzgârgülleri ve küçük balıkçı kasabalarını da görebileceğiniz Hollanda kırsalında gezinmek isterseniz Zaanse Schans, Marken ve Volendam‘a gidin.

Amsterdam’dan kalkan yarım veya tam günlük turlar da tercih edilebilir. Bol manzaralı turlarda, otobüsle ulaşım, balıkçı kasabaları arasında kısa bir bot turu, peynir fabrikası ve tahta ayakkabı üreticilerine ziyaret ve bir tarihi yel değirmenine ücretsiz girişi sunuluyor.

The Royal Palace

Dam Meydanındaki Kraliyet Sarayı, kralın şehre geldiğinde kullandığı rezidans olarak hizmet veriyor. 1648’de 13.659 sütunun batırıldığı bir zeminin üzerine inşa edildi. Dış görünüşü Antik Roma dönemi öykünen klasik bir mimariye sahipken, içerisi muhteşem döşenmiş. Bolca kabartmalar, süslemeler, mermer heykeller, frizler ve Rembrandt’ın öğrencileri olan Ferdinand Bol ile Govert Flinck tarafından yapılan tavan resimleri ve fazlası. Zamanınız varsa gezin.

Dam Meydanı

Amsterdam’ın kalbi tam da burası. Hem yaz hem de kışın çok canlı. Şöyle etrafınıza baktığınızda dünyanın her yanından gelmiş turistleri etrafta görüyorsunuz. Hünerlerini gösteren akrobatlar, müzisyenler, aşıklar, meraklı gözlerle etrafı inceleyenler, fotoğraf çekenler veya anın keyfini çıkaran sırt çantalı gezginler. Şehrin en cezbedici yerlerinden biri olamasa da yorucu bir şehir turundan sonra, hoş ambiyansı ile biraz mola vermek isteyebileceğiniz bir yer.

Amsterdam Kanalları

Yılda 3 milyon kişinin katıldığı Amsterdam Kanal turları, turistler için olmazsa olmaz aktivitelerden biri. Amsterdam’ın güzel mimarisinin içinde bir yolculukta buluyorsunuz kendinizi. İsteyene kısa süreli hop on/hop off taksiler, isteyene içki ve yemek ikramları sunan lüks teknelere kadar hem de. Bütçenize uygun birisine katılın. 1 saatlik kanal turu 16€. Hop on-Hop off kanal bot turu günlük bilet 21€. Akşam yemekli kanal turu 79€. Kanal turlarında göreceğiniz tarihi Felemenk evleri ve su kanalları ile beraber güzel bir ortam oluşturuyor. 16 ve 18. yüzyıldan kalma 6750 civarında şahane mimariye sahip bina, toplamda 160 kanal ile birlikte 8 kilometre karelik bir yere sıkışmış. Eşsiz güzellikteki birçok köprü şehrin 90 adasını birbirine bağlıyor. Bunlardan 8 tanesi eski, ahşap, baskül tarzındaki köprülerden oluşuyor. Baskül köprülerden Magere Brug, yani Mager Köprüsü en güzel olanı.

Rijksmuseum

Hollanda’nın ulusal sanat galerisi Rijksmuseum, Amsterdam’ın en önemli müzesi. Dünyaca ünlü sanatçılardan Rembrandt, Vermeer, Frans Hals ve Jacob van Ruysdael gibi ünlülerin eserleri sergileniyor. Hollandalı Mimar Pierre Cuypers tarafından 1885’te inşa edilen ve 2012’de Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından tekrar açılan Rijksmuseum’da 8 bin sanat eseri, heykel, gemi maketleri, antika objeler, yöresel kıyafetler gibi Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonları sergileniyor. Resimlerinin yanı sıra Rijksmuseum, 35 bin kitap ve el yazması içeren iyi donatılmış kütüphanesiyle oluğu kadar, Hollanda sanatı ile kültürünün gelişimini gösteren sayısız sergi eserleriyle de haklı övgüyü hakkediyor. Amsterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birisi burayı görmek. En az 2 saat ayırmanız gerek, sanat düşkünüyseniz yarım gün dahi yetmez.

Red Light District

Red Light District, çok sayıda barları, seks shoplar, striptiz kulüpler ve aralarında üç Bulldog Coffee Shop olmak üzere her biri kendine has tarza sahip coffee shopları ile kendine münhasır bir yer. Gündüzün hoş kanalların ve nefis kafelerin görüldüğü bölgede bütün olay 11:00’dan sonra başlıyor ve 03:00’a kadar devam ediyor. Hemen herkesin De Wallen, yani bilinen adıyla Red Light District ile ilgili değişik fikirleri veya tolerans seviyeleri var.

Heineken Experience

Aslında müzeden çok bir deneyim olan ve Heineken Experience olarak geçen Heineken Müzesi, ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı bir nevi interaktif bir müze. 1988’e kadar Heineken’in genel merkezi olarak kullanılan bina şimdilerde Heineken’in tarihçesi ve bira yapımı gibi bilgiler sunuyor. Turistler tarafından yoğun ilgiyle ziyaret edilen müzede ücretsiz bira ikramı da var.

Anne Frank Müzesi

Amsterdam’da Prinsengracht kanalına bakan Anne Frank Evi, II. Dünya Savaşını tuttuğu günlüklerde anlatan bir Yahudi kıza adanmış. Dünyanın en ünlü Nazi soykırımı kurbanlarının fazla kısa sürmüş hayatlarına adanan müzenin 1635′ tarihlenen binası eski bir tüccara ait. 1942’de Frankfurt’ta Nazilerden kaçan Yahudilerden Frank ve Van Pels aileleri, 25 ay boyunca bu binadaki gizli bir dairede saklanmışlar. Anne Frank 1942-1944 arasında burada saklandığı süre boyunca yaşadıklarını günlüğüne kaydetmiş. 15 yaşındaki ölümünden sadece birkaç yıl sonrasında dünya çapında çok-satan bir kitaba dönüşen günlüğünü Anne Frank burada yazdı, ancak savaşın bitmesinden sadece 2 ay önce öldü. Evin büyük kısmı Anne’in yaşadığı dönemdeki gibi korunarak tarihin trajik bu dönemine ait dokunaklı bir anıt olarak gezilebiliyor.

Amsterdam şehrin ortasında olmasına rağmen doğadan hiç kopmuyor. Şehrin en gözde parklarından Vondelpark, tek kelimeyle huzur vadeden bir yer. Amsterdam’ın en geniş parkı Vondelpark, yolda 10 milyondan fazla ziyaretçi alıyor. Romantik çiftler listesine almalı.

Şehrin botanik bahçesi, Hortus Botanicus Amsterdam dünyanın en eskilerinden biri. Buraya 5 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Natura Artis Astra, dünyanın her yerinden ilgi çekici hayvanları ile tarihi binalarla donatılmış gölgeli bir bahçede Amsterdam’ın muhteşem hayvanat bahçesini oluşturuyor. Çocuklu aileler gezilecek yerler listesine alabilir.

Oosterdok üzerindeki eski bir gemi antreposunda bulunan model gemiler, yer küreler, navigasyon enstrümanları ve resimlerden oluşan etkileyici bir koleksiyona sahip olan Ulusal Denizcilik Müzesi‘ni gezinize eklemeyi unutmayın. Büyük bir geminin gövdesini andıran birinci sınıf bir bilim müzesi Nemo Bilim Merkezi ilgi çekici gezilecek yerler listesine aday.

Nerede ne etkinlik var bulabilmek için Amsterdam portalı iamsterdam.com sitesinde “What’s On” sayfasına bakın. Merkez İstasyonun tam karşısındaki information ofice, Amsterdam aktivitelerini öğrenmek, harita ve broşür almanın yanında uygun fiyatlı turlar ve biletler için uğranılması gereken yer.

Alışveriş yapılacak en iyi sokakların büyük çoğunluğu 15. yüzyılda koyun pazarı olarak kullanılan Muntplein Meydanı’na serpilmiş. Amsterdam’daki en ünlü alışveriş sokağı ise tren istasyonundan Dam Meydanı’na doğru ilerleyen ana cadde Damark’a paralel uzayan Kalverstraat. Dam Meydanı da aynı zamanda kalburüstü Beijenkorf perakende zincirlerinin amiral mağazasına ev sahipliği yapıyor.

Birçok insan Amsterdam’ı seçeneği bol ve uç noktalardaki gece hayatı için ziyaret ediyor. Amsterdam’da gece hayatının iki ana bölgesi Rembdandtplein ve Leidseplein ve her ikisi de meşhur kulüplere sahip. Her şeyi sizin ne aradığınıza bağlı olsa da en popüler mekânlar arasında Paradiso, Sugar Factory, Escape, Panama ve Studio80’i not edin.Sabaha kadar dans etmek niyetindeyseniz Rembrantsplein-Leidseplein Bölgesi’ne gidin, daha ucuz aktiviteler peşindeyseniz Walletjes etrafında dolaşın.

+Amsterdam yapılacak şeyler

+Heineken Experience’te bira yapım aşamasını izleyip ücretsiz bira için

+Waterlooplein’de ikinci el mağazalarını gezin

+Gouda Peyniri almadan dönmeyin

+Amsterdam’ın Cihangir’i olan Jordaan Caddesinde ve
Grachtengordel Kanallarında yürüyün.

+Red Light District’te gündüz fotoğraf çekip Oude Kerk’i gezin; gece neon ışıkları altında yürüyün

+Bitpazarı ve Açık hava pazarlarındaki tezgâhları inceleyin

+Nine Little Streets’teki minik kafeler ve butikleri gezin, hediyelik alın

+Coffe Shop‘larda kahve için

+Bloemenmarkt çiçek pazarında renklerin arasında kaybolun

+Vondelpark‘ta çimlere yayılın

+İşkence ve Sex müzelerini gezin

+Concertgebouw‘da konser dinleyin

+Wynand Focking likör evinde likör için

+Nehir ve kanallarda buz pateni yapın

+Rembrandtplein ve Leidseplein meydanlarını görün

+İguana ve kertenkele heykellerini fotoğraflayın

+Oba Kütüphanesinde Amsterdam manzarası izleyin ve ücretsiz wifi kullanın

+De Looier antika pazarını gezin

+Eye Film Instituut‘te film izleyin

+Sunday Markt ve Noordermarkt‘tı görün

+Blijburg plajında denize girin

kaynak:yoldaolmak.com

Coffe shop larda kahvenizin yanına Amsterdam a özgü keklerden denemeyi de unutmayınız 🤪

En onemlisi de Amsterdam’a gideceğiniz kişiyi iyi seçin.

bisiklete binerek tüm şehri dolaşabilirsiniz. ya da güzel mantarlar yiyerek binmeden de dolaşabilirsiniz. he he he